facebook instagram
0918 648 073
info@teq.sk

Propaguje ho Ronaldinho či Carles Puyol. Čo je teqball?

Len pred nedávnom sa v Budapešti uskutočnili Majstrovstvá sveta v tomto novom, no rýchlo rozvíjajúcom sa športe. Teqball sa začína objavovať čoraz viac aj na Slovensku, kde by fanúšikov mohol zaujať dynamickosťou, efektnosťou či eleganciou.

Teqball bol vynájdený v roku 2014 dvoma kamarátmi v susednom Maďarsku. Gábor Borsányi je bývalý futbalista, ktorý prišiel s myšlienkou zaobleného stola a Viktor Huszár je počítačový vedec, ktorý túto myšlienku zrealizoval. Následne ich startup hľadal investora, ktorého našiel v jednom z najbohatších Maďarov. Győrgy Gattyán s jeho spoločnosťou Docler Holding do tohto projektu investoval, aby ho postavil na nohy.

Tento pomerne nový šport je kombináciou nohejbalu a stolného tenisu, keďže sa hráč môže dotknúť lopty akoukoľvek časťou tela s výnimkou ruky. Stôl, na ktorom zápasy prebiehajú zároveň pripomína ten stolnotenisový, no na oboch koncoch je zaoblený. Hráč má vždy povolené maximálne tri dotyky a hrá sa formátom jedného alebo dvoch setov do dvadsať bodov.

Počas svojej krátkej histórie sa teqball hrá už vo viac ako päťdesiatich krajinách sveta. Pravidelne sa tiež organizujú Majstrovstvá sveta s veľmi slušnými finančnými odmenami. Teqball sa tiež dostal na Ázijské a Africké hry. Tvorcovia teda veria, že sa čoskoro stane aj jedným z olympijských športov. Pre futbalistov je práve tento šport príjemným spestrením prípravy najmä čo sa týka techniky a prvého dotyku s loptou. Medzi hráčmi navyše nedochádza k fyzickému kontaktu, čo výrazne znižuje možnosť zranenia.

Ambasádormi teqballu sú bývalé futbalové hviezdy ako Ronaldinho, Carles Puyol, Simao Sabrosa, Nuno Gomes či William Gallas. Počas tréningov teqballový stôl používajú aj niektoré z európskych veľkoklubov. Vyskúšali si ho napríklad hráči PSG, Chelsea alebo Manchestru City. Do spolupráce s novinkou sa tiež dostal aj Slovenský futbalový zväz.

Na Slovensku je teqball v rozvoji, no už od januára by jeho nadšenci radi založili nielen asociáciu, ale aj prvý teqballový klub. Práve to potvrdil Artur Benes, ktorý sa momentálne zaoberá predajom špecializovaných teqballových stolov, no od začiatku budúceho roka by sa mal stať prvým prezidentom novovytvorenej slovenskej teqballovej asociácie. Schválenie takéhoto procesu však je v kompetenciách FITEQ, čiže medzinárodnej teqballovej federácie.

https://huste.joj.sk/novinky/495836-propaguje-ho-ronaldinho-ci-carles-puyol-co-je-teqball

Všetky novinky