facebook instagram
0918 648 073
info@teq.sk

Európsky teqball spúšťa prevratnú Ligu národov. Slovensko nemôže chýbať!

Európsky teqball spúšťa prevratnú Ligu národov. Slovensko nemôže chýbať!

V sezóne 2024 zavíta CETEQ Nations’ League do štyroch európskych metropol.

Európska teqballová konfederácia CETEQ prichádza s novým formátom súťaží. Ako už z názvu CETEQ Nations‘ League vyplýva, hrá sa ligovým formátom, kde sa zúčastnené krajiny stretnú systémom každý s každým, v dvoch meraniach síl. Liga je rozdelená na štyri turnaje, postupne sa hráči predstavia v Bruseli, Varšave, Paríži, štvrté mesto určí komisia Európskej konfederácie na základe podaných prihlášok.

Liga národov prináša nový, prevratný a atraktívny formát, v ktorom sa nepočítajú výsledky jednotlivca, ale celého národného družstva. Jednotlivé zápasy sa budú hrať v šiestich kategóriách – singly mužov a žien, štvorhry mužov a žien, mix a po novom aj kategória U19, v ktorej sa môžu predstaviť hráči bez rozdielu pohlavia.

„Teší nás, že takým spúšťačom dôrazu na zapojenie mládežníckej kategórie bola Teqballová federácia Slovenska, ktorá v novembri zorganizovala Euro Youth Cup do 19 rokov. Od tohto momentu sa v rámci pripravovaných turnajov rozmýšľa výhradne so zapojením mládežníckej kategórie, minimálne na tej európskej úrovni. Diskusie o formáte Nations‘ League prebiehali posledné tri mesiace a nás teší, že sme splnili náročné podmienky ligovej súťaže a dostali sa do elitnej spoločnosti tých teqballovo najvýraznejších krajín Európy,“ povedal na margo štartu Ligy národov generálny sekretár TFS a zároveň CETEQ, Jakub Mihálik.

Nations League prichádza aj s úplne novým, inovatívnym hracím systémom. Klasické zápasy na dva víťazné sety nahradí súboj krajín, v ktorom sa vystrieda všetkých šesť kategórií. Každá kategória odohrá desať bodov pred tým, ako tím s menším počtom bodov vyberie, ktorá kategória sa bude hrať ako ďalšia. Víťazom duelu je krajina, ktorá dosiahne ako prvá 60 bodov, čo znamená, že niektoré kategórie sa dostanú do zápasu aj viackrát.

„Vnímame to ako atraktívny formát, v ktorom dostanú priestor, nielen všetci hráči a ich teqballové umenie, ale aj tímová taktika a stratégia. Zápasy na úrovni reprezentácií prinesú nové rivality, čo môže prilákať aj nových fanúšikov teqballu. Veríme, že projekt bude úspešný,“ komentoval formát Artúr Benes, prezident TFS.

Prvého ročníka Ligy národov sa zúčastní osem krajín. Okrem Slovenska je to aj Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Maďarsko, Poľsko, Portugalsko a Rumunsko. Prvé podujatie, ktoré sa započítava do celosezónnej tabuľky, sa uskutoční už 6.a 7. apríla v Belgicku. Tímy bojujú o prize money na jednotlivých turnajoch, ale aj na základe konečnej tabuľky Ligy národov na konci sezóny. Jej poradie bude určujúce pre ďalšie ročníky Nations League, keďže tá sa rozdelí na dve skupiny. Aj z tohto hľadiska je účasť Slovenska v prvom ročníku súťaže významná.

Všetky novinky