facebook instagram
0918 648 073
info@teq.sk

Historický postup v doubles na ceste za Európskymi hrami!

Za nami je ďalšia zastávka v rámci európskej teqball tour, ktoré bolo zároveň aj druhým kvalifikačným kolom na letné Európske hry v Krakowe. Turnaj tentokrát  hostilo hlavné mesto Severného Macedónska – Skopje.

Slovenský teqball reprezentovala trojica teqballistov Marian Badár, Tomáš Staník (obaja MatFyz UK) a Branislav Rodman (Rodman Teq Academy). V silnej konkurencii TOP európskych hráčov, doplnených o individuálnych zástupcov z niektorých afrických a ázijských krajín, sa nestratili, keď turnajové rezumé prinieslo bilanciu 4 výhry a 7 prehier.

V kategórií singles boli naši hráči rozdelení do 3 členných skupín, kde do šestnásťfinále postupovali iba víťazi svojich skupín.

Marian Badár, 237. hráč na svete, prehral svoje zápasy zhodne 0:2 na sety, keď v skupine ho porazil francúz Beyer, svetová 36ka, ktorý to dotiahol až do štvrťfinále turnaja. Druhý zápas Marián prehral s arménskym teqballistom Simonyanom.

Tomáš Staník, aktuálne 671. hráč svetového rebríčku, vyhral svoj prvý zápas proti súperovi z Rumunska hladko 2:0, a pripísal si tak vo svojom druhom vystúpení na European Teqball Tour druhú výhru, ale v zápase o postup do osemfinále prehral so svetovou 15kou z Poľska Franczukom 0:2. Prvý set bol sľubne rozohratý avšak zápas nakoniec skončil 8:12, 4:12. Tomášovi tak unikol postup do šestnásťfinále, ale prísľubom do budúcnosti je jeho vyrovnaná bilancia 2:2 z kvalifikačných turnajov v Budapešti a Skopje.

Branislav Rodman, aktuálne 372. hráč na svete v singli, mal náročný žreb a čakali ho jednotky vo svojich krajinách, konkrétne súper z Bulharska Zhekov a Čiernej hory Jovanović. Súperi využili svoje skúsenosti z veľkých turnajov a zhodne vyhrali 2:0.

Všetci traja naši zástupcovia sa predstavili aj v kategórii doubles. Branislav Rodman vytvoril dvojicu s českým hráčom Kubovým, ktorý je svetovou 20ou v singli. Chalanom nová spolupráca sadla a napriek tomu, že mali cestu do vyraďovacích bojov o to ťažšiu, že im žreb určil až štvorčlennú skupinu, všetky tri zápasy vo svojej skupine vyhrali keď porazili dve dvojice z Maďarska a jeden pár z Rumunska. Ako víťazi skupiny postúpili do osemfinále, kde ich po žrebe už čakal 19ty pár sveta z Maďarska Csereklye/Kovacsfi, mimochodom víťazi Slovakia Open z júla 2022. Vyrovnaný zápas nakoniec prehrali 0:2 na sety a ukončili tak svoje pôsobenie v osemfinále turnaja.

Dvojica teqballistov z teqballového klubu MatFyz UK, Badár – Staník sa po ETT v Budapešti a MS v Norimbergu, predstavili spoločne na treťom veľkom turnaji. Chalanov čakali nároční súperi z Poľska a Maďarska, teda z dvoch aktuálne výsledkovo najlepších krajín sveta. V obidvoch zápasoch boli blízko k získaniu setu a vyrovnaniu skóre avšak v prvom prípade prehrali set 12:11 a v druhom prípade 12:10.

Artúr Benes, prezident TFS: “Ďalšia medzinárodná konfrontácia len pomôže chalanom v teqballovom napredovaní. Super úspech dosiahla slovensko-česká dvojica v debli, keď sa dostala medzi 16 najlepších párov sveta, napriek tomu, že išlo o ich prvý spoločný turnaj a dokopy spolu odtrénovali len zopár tréningových jednotiek. Z pohľadu Teqballovej federácie Slovenska bol, nielen tento úspech, ale aj účasť všetkých troch hráčov, dôležitý z pohľadu boja o účasť na teqballovom vrchole tejto sezóny – Európskych hier v Krakowe 2023. Keďže sa na turnaj prebojuje len 15 najlepších krajín, je každý bod do hodnotenia cenný. Zvyšné dva turnaje čakajú európsku teqballovú elitu v marci, v Madride a Podgorici a my už teraz vyvíjame aktivity na to, aby slovenský teqball na týchto dvoch veľmi dôležitých turnajoch reprezentoval čo najvyšší počet hráčov a aby sme poprvýkrát v rámci European Teqball Tour vyslali na turnaj aj ženské zástupkyne. Trojica, ktorá nás reprezentovala v Skopje, je dôkazom, že pravidelným tréningom a účasťou na medzinárodných turnajoch, sa aj v našich podmienkach dá venovať teqballu na medzinárodnej úrovni. Aj preto chceme vyzvať potenciálnych záujemcov, aby sa zapojili do teqballového hnutia a splnili si svoje športové sny.”

Všetky novinky