facebook instagram
0918 648 073
info@teq.sk

Po Ronaldinhovi aj Hamšík? Teqball láka hviezdy, Slováci sa chcú inšpirovať

Článok z dielne sportnet.sk

Kto dominuje vo svete? Aká je situácia na Slovensku?

Azda niet futbalistu, ktorého by nelákalo vyskúšať si to. Loptu je potrebné dostať na druhú stranu stola. Spôsobom ako pri futbale – hlavou, hruďou či nohou. Stôl pritom nie je rovný, ale zaoblený.

„Rozhoduje technika a prvý dotyk. Mnohí futbalisti si myslia, že majú dobrú techniku, ale teqball je pre nich dosť náročný,“ hovorí zakladateľ teqballu na Slovensku ARTÚR BENES (29).

Ide o bývalého futbalistu Tatrana Prešov, Bardejova či Interu Bratislava, ktorý v súčasnosti hráva v nižšej rakúskej súťaži.

Ako by ste charakterizovali teqball?

Je to prakticky nohejbal, ktorý sa hráva na špeciálnom zaoblenom teqstole. Ten svojou veľkosťou pripomína stolnotenisový. Lopta sa vďaka zaobleniu stola odráža k hráčom a naberá to dynamiku i rýchlosť.

Hrá sa rôznymi časťami tela, okrem rúk. Hlavou, hruďou, ramenom, stehnom, priehlavkom či vonkajškom nohy. Aj v tomto je to dosť podobné nohejbalu. Pravidlá sú vcelku zložité.

V čom?

Dvakrát po sebe nemôžete hrať tou istou časťou tela. Rôzne časti nohy sa berú ako tá istá končatina, takže je potrebné to striedať. Aj útoky na súperovu polovicu stola je potrebné variovať. Raz to musí byť hlavou, inokedy nohou či ramenom.

Hrá sa na dva víťazné sety do dvanásť, maximálny počet dotykov vo výmene sú tri. V singloch sa môže hrať aj na jeden dotyk, pri dvojiciach musí prebehnúť výmena a útoky môžu prebehnúť rovnakou časťou tela aj viackrát po sebe.

Do popredia idú najmä dvojice – mužské, ženské i zmiešané. Berie sa to ako tímový šport, vďaka čomu zrejme aj Medzinárodný olympijský výbor na to prihliada viac.

Aký bol váš prvý kontakt s teqballom? Čo nasledovalo potom?

Spolu s otcom sme ho videli na letisku v Budapešti. Najprv sme sa začali venovať predaju stolov. Potom sme boli oslovení, či by sme nechceli rozvíjať teqball ako šport. Rozbehli sme to v roku 2020, ale krátko na to prišiel covid. Obmedzenia boli dosť tvrdé, pričom teqball je indoorový šport.

Základom je špeciálny stôl. Skúste ho priblížiť?

Pochádza z Maďarska, kde tento šport vznikol. Zakladateľmi sú bývalý futbalista Gábor Borsányi s IT-čkárom a športovým nadšencom Viktorom Huszárom. Po tom, čo zavesili video na youtube, sa im podarilo získať investora v podobe jedného z najbohatších Maďarov Györgyho Gattyána.

Stôl je vyrobený z ocele a váži okolo 160 kíl. Sieť má z tvrdého plastu, od ktorej sa lopta dokáže odraziť naspäť k hráčovi. Nie je to lacná záležitosť, najdrahšou vlastnosťou stola je jeho zaoblenie. Súvisí to s technológiou.

Stolnotenisový stôl majú ľudia aj v domácnostiach. Môžu si zadovážiť teqballový?

Samozrejme, môžu. Len je zhruba o 40 až 50 percent drahší. Na teqballovom stole sa dajú hrať štyri ďalšie športy – teqpong, teqvoly, teqis a qatch. To je obdoba hádzanej.

Vlani bola predstavená aj para verzia teqballu, ktorý by sa chcel stať olympijským športom v Los Angeles 2028. Hrávajú ho športovci, ktorí používajú protézu alebo barly. Aj na Slovensku už máme teqballistu, ktorý spĺňa tieto kritériá.

Na reprezentačných zrazoch si teqball zahrajú aj slovenskí futbalisti. Máte informácie o tom, komu z nich to ide najlepšie?

Z toho, čo som videl, to išlo dobre Ondrejovi Dudovi, Milanovi Škriniarovi, Patrikovi Hrošovskému. Takisto Albertovi Rusnákovi. Viacerí chalani majú stoly doma, robili sme ich pre Mareka Hamšíka, Škriniara či Haraslína. Vo voľnom čase si asi radi zahrajú.

Aké zručnosti sú pri teqballe rozhodujúce?

Najmä technika a prvý dotyk. Mnohí futbalisti si myslia, že majú dobrú techniku, ale teqball je pre nich dosť náročný. Našou cieľovou skupinou sú futbalisti, ale ešte viac futsalisti, nohejbalisti a hráči malého futbalu.

Turnajov, ktoré sme organizovali, sa zúčastnili aj súťažiaci, ktorí futbalistami nikdy neboli. Často to však bolo z ich strany dosť veľké trápenie.

Aké je hráčska základňa na Slovensku?

Momentálne máme viac ako osemdesiat hráčov. Vychádzame z vlaňajšej turnajovej sérii, v rámci ktorej sme mali dvakrát turnaj v Prešove, potom v Dunajskej Strede, Seredi, Bratislave a Šamoríne. Momentálne pracujeme na klubovej základni, po uvoľnení opatrení sa snažíme zabezpečiť organizovaný tréning po celom Slovensku.

Základňu máme aj v Košiciach a hlbšiu spoluprácu už sme nadviazali s majstrami Slovenska v nohejbale z Revúcej. Práve nohejbalisti majú najlepšie predpoklady byť úspešnými teqballovými hráčmi.

Ktorí hráči predstavujú slovenskú špičku?

Momentálne Adrián Hricov s bratom Lukášom. Na turnajoch v zahraničí už bol aj Marko Popovski, ktorý je tiež z Prešova. Hricovovci obsadili na minuloročnom turnaji V4 tretie miesto, pričom konkurencia je tam veľmi silná. Rád by som spomenul aj Richarda Szárku a chalanov z UK katedra MATFYZu Tomáša Stánika a Mariána Badara, kde sa organizujú pravidelné tréningy v teqballe. Najlepší vo svete sú Maďari, zakladatelia teqballu a Poliaci patria z hľadiska jeho rozvoja vo svete do top trojky.

Na majstrovstvách sveta skončil Lukáš v singli na 29. mieste, v dvojiciach boli na 24. mieste. Prednedávnom sa zúčastnili turnaja v Portugalsku. Tréningy sa už rozbehli a preto by sme chceli na turnaj, ktorý bude koncom apríla v Rumunsku, poslať viac dvojíc.

Najväčší loptoví virtuózi vo futbale pochádzajú zväčša z Latinskej Ameriky či juhu Európy. Platí to aj v teqballe?

Ani veľmi nie, aj keď Brazílčania sa už dostávajú do popredia. Najlepšou hráčskou dvojicou na svete sú Srbi Nikola Mitro a Bogdan Marojevič, ktorí sú viacnásobnými majstrami sveta a vyhrávajú skoro každý turnaj. V singloch sú najlepší Maďari, potom Francúzi a Rumuni.

Medzi ženami sú najšikovnejšie Brazílčanky, zmiešaným párom dominuje Maďarsko a Brazília.  Napríklad Argentína sa ešte nezúčastnila žiadnych majstrovstiev sveta či väčších turnajov.

Na vrcholných teqballových podujatiach nie je núdza o známe mená. Láka aj futbalové superhviezdy?

Nepochybne áno. Teqball začal svoje promo cez futbalové kluby a osobnosti. V roku 2019 otváral majstrovstvá sveta Ronaldinho, zúčastnili sa ich aj Carles Puyol, Simao Sabrosa, Nuno Santos a William Gallas. Na minuloročnom šampionáte v Poľsku nechýbal Lukas Podolski. Spomenúť môžem aj Davida Beckhama či Neymara. Nepoznám futbalovú hviezdu, ktorá by v rámci tréningového procesu nehrala teqball.

Aj my na Slovensku by sme radi išli touto cestou. Chceli by sme nadviazať spoluprácu s Marekom Hamšíkom a ďalšími reprezentantmi. Radi by sme ich dotiahli, či už súčasných alebo bývalých, aj na veľké turnaje, ktoré chystáme v lete v Bratislave a Prešove. Budú to otvorené majstrovstvá Slovenska v teqballe.

Aké vyhliadky ma tento šport?

Svetový teqball má snahu rozvíjať sa ďalej. Všetko smeruje k tomu, aby sa stal olympijským športom. Do turnajov sú investované nemalé peniaze, ich organizácia je výborná a bojuje sa o veľmi zaujímavé finančné odmeny.

Momentálne bežia dve kategórie medzinárodných podujatí – Svetová séria a európske challengre.  Jeden z týchto turnajov by sme radi dotiahli na Slovensko. Konať by sa mohol na jeseň.

Sústredíme sa aj na vytvorenie základne hráčov do 23 rokov, pretože sa chceme uchádzať o uznanie teqballovej federácie v rámci Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu.

Všetky novinky