facebook instagram
0918 648 073
info@teq.sk

Slovensko po účasti na MS v teqballe: Chceme držať krok s vyspelými krajinami, cieľom účasť na olympiáde

Slovenskí teqbalisti súťažili na šampionáte v poľských Gliwiciach v kategórii singlistov a deblistov, zo základnej skupiny však nepostúpili.

Teqballová federácia Slovenska, ako strešná organizácia slovenského hnutia teqballu vznikla len nedávno v roku 2020, napriek tomu sa stihla zasadiť o to, že sa slovenská reprezentácia zúčastnila už na druhom svetovom šampionáte jedného z najrýchlejšie rastúcich športov na svete. Práve skončený finálový turnaj, ktorý sa konal od 8. decembra do 11. decembra, pútal opäť veľkú pozornosť, veď poľským organizátorom sa podarilo do Gliwíc pritiahnuť aj niekdajšie hviezdy svetového futbalu ako Robert Pires či Lukas Podolski, ktorí prišli vyjadriť podporu neustále rastúcemu teqballovému hnutiu. Tí najlepší z celého sveta súťažili v piatich kategóriách o celkové prize money vo výške 200.000 EUR. V dvoch turnajových pavúkoch mala zastúpenie aj slovenská reprezentácia.

V kategórii mužských dvojíc sa v slovenskom reprezentačnom drese predstavili Adrián a Lukáš Hricovovci, 26. pár sveta z MS 2019 a bronzoví medailisti z októbrového turnaja V4. V základnej skupine narazili na vicemajstrov sveta zo Srbska, ázijských šampiónov z Kuvajtu a juhoamerických šampiónov z Brazílie, na ktorých však nestačili a vo všetkých troch zápasoch ťahali za kratší koniec. Kvalitu skupiny, ktorú Slovákom pridelil žreb, dokumentuje fakt, že Brazílčania doputovali do semifinále turnaja a Srbi sa stali majstrami sveta, keď vo finále porazili dvojicu z Rumunska.

V turnaji jednotlivcov mal pôvodne Slovensko reprezentovať Marko Popovski, ktorý si účasť na turnaji vybojoval úspešným pôsobením v tohtoročnej turnajovej edícii Teqball Tour, ktorá zavítala v lete do viacerých slovenských miest, kde si mohli svoje teqballové schopnosti zmerať hráči so skúsenosťami s teqballom, ale aj nadšenci, pre ktorých to bolo prvé súťažné meranie síl nad oblým stolom. Deň pred šampionátom však nášmu reprezentantovi účasť na šampionáte prekazili zdravotné problémy. Náročný proces, spojený s dodržaním pandemických opatrení, ktoré pre účasť na majstrovstvách sveta stanovila medzinárodná teqballová federácia FITEQ, spôsobili, že pre kategóriu singles musel reprezentačný výber povolať deblistu Lukáš Hricova. Niekdajší prvoligový futbalista a odchovanec Tatranu Prešov v silnej konkurencii neprešiel sitom základných skupín, keď nestačil na reprezentantov Senegalu, Tuniska a Severného Macedónska.

“V prvom rade treba povedať, že sme radi, že sme si vybojovali účasť na turnaji. Rok 2021, ale aj rok pred tým, sa na Slovensku usporiadalo minimum športových podujatí, obrovskú časť oboch rokov sme nemohli ani len trénovať, preto už účasť na majstrovstvách sveta môžeme považovať za úspech, hoci vždy chceme viac. Pred dvoma rokmi sme v rámci výsledkov dopadli o niečo lepšie, ale treba priznať, že v tejto pandemickej situácii sa turnaja zúčastnili naozaj len tí najsilnejší z celého sveta, keď niektoré ďalšie federácie zvážili svoju výkonnosť a šance uspieť na turnaji a v ťažkej pandemickej situácii do Poľska nepricestovali. Na tú absolútnu svetovú špičku sme v našom aktuálnom rozpoložení, v ktorom sme pri zatvorených športoviskách nemali adekvátny priestor na prípravu, jednoducho nestačili. Keďže minuloročný šampionát sa kvôli pandémii nekonal, mohli sme si prakticky po dvoch rokoch porovnať sily s vyspelým teqballovým svetom, zistiť, kam a ako rýchlo sa šport posunul, nielen herne, ale aj po stránke zabezpečenia. V rámci slovenského teqballu sme si mohli potvrdiť, že ak chceme držať krok so silnými reprezentáciami v športe, ktorý má namierené na olympijské hry v roku 2028, musíme vyvinúť veľké úsilie vo vytváraní hráčskej základne. Teqball je šport, ktorý hrajú športovci bez rozdielu veku, pohlavia či zdravotnej dispozície a veríme, že športovcov zo všetkých kategórií oslovíme aj prostredníctvom účasti na takomto vrcholovom podujatí, ktorým perfektne zorganizovaný turnaj v Gliwiciach bol. Veríme, že v budúcom roku bude teqball na Slovensku napredovať a jeho stúpajúcu kvalitu potvrdíme ďalšou účasťou na majstrovstvách sveta,” hodnotil majstrovstvá sveta z pohľadu Teqballovej federácie Slovenska jej prezident Artúr Benes ml.

Všetky novinky