facebook instagram
0918 648 073
info@teq.sk

Medzinárodný turnaj v Prešove ovládli maďarskí teqballisti. Historické zápisy pre Slovensko

V dňoch 15.-16.októbra sa v Prešove uskutočnil vôbec prvý medzinárodný turnaj, ktorý bol zaradený do kalendára medzinárodnej teqballovej federácie FITEQ. Turnaj bol zorganizovaný za podpory Prešovského samosprávneho kraja a patril do kategórie challenger. Zúčastnili sa ho teqballisti zo šiestich krajín. Okrem domácej teqballovej špičky, súťažili v štyroch kategóriách (singles mužov a žien, doubles mužov a mix) aj hráči z Poľska, Česka, Maďarska, Kanady a Taipeia.

Dvojturnaj Prešov Cup 2022 otvorili slovenskí teqballisti sobotňajším kvalifikačným zápolením smerom k účasti na novembrových majstrovstvách sveta. Pred druhým dejstvom kvalifikácie, ktoré sa uskutoční 2. novembra v Bratislave, si najlepšiu pozíciu pre účasť na šampionáte vytvoril Marian Badár (MatFyz UK), ktorý v kategórii singles vo finále zvíťazil nad Branislavom Rodmanom (Rodman Academy). Tretie miesto obsadil domáci teqballista Marko Popovski, ktorý zvíťazil kontumačne po odstúpení, spôsobenom zranením ďalšieho semifinalistu, Tomáša Staníka.

V kategórii doubles uspela dvojica klubových spoluhráčov Staník – Badár. Druhé miesto obsadila bratská dvojica Lukáš a Adrián Hricovovci z prešovského teqballového klubu. Tretie miesto získal pár v zložení Rodman – Popovski. Najlepší z oboch kategórií získali zároveň miestenku pre medzinárodnú časť dvojturnaja.

Prešovský turnaj bol druhým medzinárodným podujatím na Slovensku v tomto roku. Po júlovom bratislavskom Teqball Slovakia Open, mal špeciálny náboj, keďže bol okrem finančnej dotácie podporený aj bodmi do FITEQ svetového rebríčka.

Jedným z ťahákov turnaja bola účasť ženskej svetovej jednotky, Anny Izsák z Maďarska, ktorá sa revanšovala za nevydarený turnaj v Bratislave a potvrdila rolu favoritky ziskom titulu v ženskom singli. Vo finále zdolala svoju klubovú kolegyňu, Boglárku Nagy. Maďarskú dominanciu medzi ženami potvrdila tretím miestom Boglárka Lepsényi.

Medzi mužmi bol najväčším favoritom Poliak Adrian Duszak svetová štvorka, ktorý v Prešove siahal na triumf vo všetkých troch kategóriách, ktorých sa zúčastnil. V singli ho vo finále zdolal po tuhom boji maďarský teqballista a svetové číslo sedem, Martin Csereklye, v mužskej štvorhre zopakoval víťazstvo z Bratislavy pár Csereklye – Kovácsfi a v mixe zvíťazil zmiešaný pár Boglárka Nagy/Krisztián Királyvolgyi.

V konkurencii 16 hráčov z najlepšej svetovej 60tky sa nestratili ani domáci slovenskí hráči, keď premiérovo prenikli v medzinárodnej konkurencii do vyraďovacích bojov. Marián Badár v kategórii singles mužov postúpil zo skupiny, v ktorej zdolal krajana Marka Popovskeho aj maďarského hráča Balázsa Imreha. V osemfinále však nestačil na Poliaka Mareka Pokwapa, víťaza bratislavského Slovakia Open z júla tohto roku.

V kategórii doubles sa do vyraďovacej fázy prebojoval zmiešaný slovensko-maďarský pár Rodman/Királyvolgyi, stopku im však vo štvrťfinále vystavili neskorší víťazi Csereklye/Kovácsfi.

Podujatie, konané v hale Prešovskej univerzity, využila Teqballová federácia Slovenska, ako organizátor turnaja, na oficiálne odovzdanie teqballových stolov, darovaných Generálnym konzulátom Maďarskej republiky v Košiciach, v spolupráci s medzinárodnou teqballovou organizáciou FITEQ v prospech Prešovskej univerzity a SPŠ strojnícka Prešov.

“Latku, ktorú sme nastavili prvým medzinárodným turnajom v Bratislave, sme ani v Prešove nepodliezli. V rámci medzinárodnej konkurencie sme opäť videli v akcii teqballistov z najužšej svetovej špičky. Nás v TFS teší, že za tých niekoľko mesiacov od letného turnaja sa dvihla súťažná výkonnosť slovenských teqballistov, čo je motiváciou smerom k nadchádzajúcim vrcholným podujatiam, ako  majstrovstvá sveta, budúcoročné Európske hry, ale aj turnaje European Teqball Tour či World Series. Zároveň je to aj povzbudením, aby sme podobné turnaje organizovali aj naďalej, pretože len v takýchto konfrontáciách môže slovenský teqball držať krok so svetom. Sme radi, že Prešov Cup zaradil FITEQ do svojho oficiálneho kalendára, čím stúpol kredit slovenského teqballu a veríme, že aj v ďalších rokoch budeme môcť privítať svetovú teqballovú elitu, či už v rámci challengerov, alebo turnajov najvyššej kategórie, čo je pre nás v TFS takou ďalšou organizačnou métou. Dúfam, že sme turnajom opäť oslovili ďalších potenciálnych hráčov teqballu, ktorí mohli vidieť, že teqball nie je niečím nedosiahnuteľným vo videách futbalových superhviezd, ale je to šport, ktorému sa môže venovať ktokoľvek, kto má na to predpoklady, a môže ho hrať na svetovej úrovni aj neďaleko od domova. Turnaj v Prešove hodnotím vysoko pozitívne a tešíme sa už na ďalšie vrcholy aktuálnej teqballovej sezóny,” zhodnotil prezident Teqballovej Federácie Slovenska, Artúr Benes.

Teqballový turnajový kolotoč pokračuje aj v nasledujúcich týždňoch. Najprv 2. novembra privíta Bratislava druhé kolo kvalifikačného turnaja reprezentácie SR na majstrovstvá sveta v Norimbergu (23.-27.11.2022). O týždeň nato vyvrcholí mládežnícka turnajová séria finálovým turnajom Majstrovstiev Slovenska mládeže – miesto sa ešte určí. Po svetovom šampionáte sú pred koncom tohto roka naplánované ešte dva medzinárodné turnaje, 2.-4. decembra v Marseille a 15.-18.decembra v Dubaji.

Všetky novinky