facebook instagram
0918 648 073
info@teq.sk

V Madride s historickou účasťou aj kvalitnými výsledkami

Na treťom kvalifikačnom turnaji na tohtoročné Európske hry v Krakowe sme sa výsledkami našich teqballistov priblížili potvrdeniu účasti na kontentinálnej obdobe olympiády!

Taký turnaj ešte European Teqball Tour nezažila! Nielen z celkového pohľadu, keď sa turnaja zúčastnilo historicky najviac hráčov spomedzi všetkých turnajov, až 179 z 31 krajín, ale aj z pohľadu slovenskej teqballovej účasti. Madridský turnaj totiž videl v akcii až piatich slovenských reprezentantov, troch mužov a premiérovo aj dve ženské hráčky, v celkovo štyroch kategóriách.

V záplave európskych hráčov sa naši teqballisti nestratili, ba naopak! V najnabitejšej kategórii, mužskom singles, všetci traja naši zástupcovia, Martin Biroš, Branislav Rodman a Marian Badár, postúpili z Round of 128, keď zdolali súperov z Moldavska, Talianska a Portugalska.  V ďalšom kole im však žreb pridelil súperov z kategórie najťažších, keď Martin Biroš čelil svetovej dvojke, Adamovi Blazsovicsovi, Branislav Rodman svetovej deviatke, Yassinovi Sahlimu a Marian Badár svetovej dvadsaťšestke, Bartolomiejovi Franczukovi, čo znamenalo stopku ich ďalšiemu postupu v turnaji.

Madridský turnaj bol historickou premiérou pre slovenské zastúpenie v ženskej kategórii singles. V nej sa predstavili Karina Zúšťáková a Adriana Kecerová. Ani jednej z nich sa nepodarilo zo základnej skupiny postúpiť, ale v Madride nabrali množstvo skúseností, čo bolo hlavnou motiváciou ich účasti. Karina Zušťáková sa predstavila aj v kategórii mix, kde spolu s Marianom Badárom ukázali potenciál na ďalšie napredovanie. Slovensko malo zastúpenie v mixe aj vo dvojici Martin Biroš – Iva Buřvalová (Česká republika). Dvojica, ktorá tvorí pár aj v súkromi prvý zápas vyhrala, v druhom nestačili na domáci, španielsky pár a len tesne nepostúpili do vyraďovačky medzi dvojicami na druhých miestach.

Najúspešnejšie zastúpenie tak prinieslo pôsobenie v mužskom debli, kde dvojica Branislav Rodman – Matěj Kubový ovládlo základnú skupinu s maďarským párom Gendur – Hercegfi a bulharským párom Slavkov-Marinov. Chalani v šestnásťfinále narazili na vyššie nasadený pár Kaminski – Januszewski a po výbornom výkone postúpili medzi šestnásť najlepších, čím zopakovali úspech z predošlého turnaja v Skopje. V osemfinále narazili na neskorších finalistov, Blazsovicsa s Bakóm a v prvom sete viedli už 6:2, skúsený maďarský pár však zvládol koncovky oboch setov a vyhral v pomere 12:8 a 12:9. Slovensko-český pár, ktorý sa sformoval len na začiatku tohto roka, však naznačil, že do ďalších turnajov môže pomýšľať aj na vyššie priečky.

Celková bilancia 7 výhier pri 10 prehrách, ako aj predvedené výkony všetkých piatich našich reprezentantov, je, aj vzhľadom na premiérové účasti slovenských dievčat, výbornou vizitkou, ktorá potvrdila oprávnenosť ambícií slovenského teqballu na účasť na Európskych hrách, ktoré sú zároveň Majstrovstvami Európy.

“Z pohľadu výsledkov sme samozrejme spokojní. Zápasy proti výkonnostne a rebríčkovo podobne disponovaných hráčoch sme uspeli, vo väčšine prípadov nám vystavili stopku hráči a hráčky z absolútnej svetovej špičky, najmä z Maďarska, ktorí absolútne prevalcovi konkurenciu a brali 12 z 15 medailí. My v týchto zápasoch zatiaľ len zbierame skúsenosti, preto to boli všetko výborné zápasy pre ďalší rozvoj hráčov. Potešili, nielen chalani, ktorí zvládli svoje úvodné zápasy, ale aj dievčatá, ktoré začali s teqballom len pred pár týždňami a už v Madride sa mohli rovnať s oveľa skúsenejšími hráčkami. Na turnaji sme si vyskúšali aj medzinárodnú konkurenciu v mixe, kde takisto vidíme priestor na prienik medzi najlepších, preto sme v celkovom merítku s Madridom spokojní,” vyjadril sa po turnaji Artúr Benes, prezident Teqballovej Federácie Slovensko.

Posledný, štvrtý kvalifikačný turnaj na Európske hry 2023 sa uskutoční už budúci týždeň, keď od 28. do 31.marca bude hostiť európsku teqballovú elitu čiernohorská Podgorica.

Všetky novinky