facebook instagram
0918 648 073
info@teq.sk

Pripravujeme turnajovú sériu

TSAk je ďalším teqballovým klubom na Slovensku. Je to športová akadémia, ktorá bola založená v roku 2020 v obci Matúškovo so zameraním na teqball ale, okrem iného aj na rozvoj športu a kultúry a na podporu športovcov všetkých vekových kategórii, v rôznych športových aktivitách amatérskeho i špičkového charakteru.

Rozprávali sme sa s jedným zo zakladateľov akadémie – Tamásom Renczésom.

  • Tamás, ako trávite toto ťažké športové obdobie vy vo vašej akadémii?

Prakticky celý športový život je pozastavený na Slovensku, čo sa týka neprofesionálnych kategórií. Spoločné tréningy sme dočasne zrušili, kvôli zákazom a opatreniam. Z pohľadu hráčov je toto obdobie veľmi náročné, nakoľko jediná možnosť prípravy je vo forme individuálnych tréningov. Vo vedení akadémie sa naplno venujeme plánovaniu a iným organizačným činnostiam cez online meetingy. Pevne dúfame, že situácia sa už zlepší a opatrenia sa budú postupne uvoľňovať, aby sme sa mohli vrátiť do normálneho života.

  • Vaša akadémia sa začala venovať rozvoju teqballu ako jedna z prvých na Slovensku. Odkiaľ poznáš teqball, ako si sa k nemu dostal a kedy ste sa rozhodli, že založíte teqball sekciu ?

Teqball som spoznal na futbalovom zápase Ferencvárosu v Budapešti v roku 2019. Pred zápasom rozdávali propagačné materiály a každý záujemca mal možnosť aj vyskúšať futbal na zaoblenom stole v priestoroch štadiónu. Dosť ma zaujala táto športová novinka a začal som sa jej venovať detailnejšie. Prvá komunikácia o založení teqballového klubu prebehla v decembri roku 2019, so spoluzakladateľmi sme začali naplno pracovať na vytvorení podmienok, aby športovci všetkých vekových kategórií z okolia mohli spoznať a vyskúšať tento nový šport. Akadémia TSAk bola úspešne zaregistrovaná v júni 2020 pod Ministerstvom vnútra SR a Slovenskou teqballovou federáciou.

  • Vzbudil teqball vo vašom okolí záujem? Koho najviac oslovil?

Teqball má základy vo futbale a je skvelým doplnkom pre futbalistov, ale aj pre nadšencov futbalu, za účelom zlepšenia techniky. Práve preto vzbudil záujem najmä v kruhu aktívnych a bývalých futbalistov. Momentálne máme hráčov od 10 do 45 rokov. Paralelne s teqballom sa snažime dostať do povedomia aj ďalšie TEQ športy ako je teqvoly a qatch, u ktorých sme tiež dostali pozitívnu spätnú väzbu a máme záujemcov o tie kategórie.

  • Vysvetlíš nám fungovanie vašej akadémie ?

TSAk bola založená v roku 2020. Primárne sme sa zamerali na aktivity a šírenie povedomia v oblasti TEQ športov, ale medzi členmi akadémie sa nájdu aj bežci, milovníci cyklistiky a turistiky a v lete 2020 sme založili aj futbalové mužstvo v malom futbale. Našim hlavným cieľom je vytvoriť príležitosť mladým, aby rozvíjali svoj talent a prispievať k účelnému a efektívnemu využívaniu ich voľného času.

  • Minulý rok v lete ste zorganizovali letný futbalovo/teqballový kemp a otvorený turnaj na kúpalisku v Horných Salibách, vieš nám priblížiť s odstupom času tieto aktivity ?

V júli 2020 sme zorganizovali prvý teqballový tábor na Slovensku pre deti od 8 do 17 rokov. Na tábore sa zúčastnilo 31 detí a 11 dobrovoľníkov. V rámci programu v spolupráci s predsedom Slovenskej teqballovej federácie sme predstavili deťom teqball a pravidlá teqballu. Mali možnosť si vyskúšať svoje schopnosti počas tréningov a na záverečnom mini turnaji. 29. augusta sa nám podarilo zorganizovať rozlúčku s letom vo forme otvoreného turnaja na termálnom kúpalisku v Horných Salibách. Turnaj prebiehal v priateľskej nálade, zúčastnilo sa 12 hráčov a hralo sa spôsobom skupinových zápasov a priameho vyraďovania. Víťazom turnaja sa stal člen akadémie Richard Szarka.

  • Aké máte plány a ciele pre tento rok ?

V prvom rade dúfame, že sa situácia okolo COVID-19 sa zlepší, vyhráme boj nad vírusom, opatrenia sa postupom času budú uvoľňovať a môžeme sa vrátiť do bežného štandardu. Máme rozplánované viacero aktivít na tento rok. Pozitívne ohlasy z minuloročného tábora nás motivujú na to, aby sme tábor zopakovali a prilákali ešte viac detí z okolia. Okrem tábora pripravujeme turnajovú sériu “Majster leta v Teqballe”, otvorený turnaj by mal mať 3 kolá na troch rôznych miestach v okrese Galanta. Prihlásiť sa budú môcť hráči z celého Slovenska.

  • Tamás ty osobne si absolvoval aj rozhodcovský kurz level C, ako prebiehal celý tento proces ?

V prvom rade som mal veľký záujem o rozhodcovské skúsenosti a zaregistroval som sa na kurz na oficiálnej stránke Medzinárodnej teqballovej federácie – FITEQ a následne začať študovať na ich online vzdelávacej stránke. Na webe sú zverejnené videá a študijné materiály, ktoré pomôžu zvládnuť záverečnú online skúšku. Po pozretí videí a preštudovaní pravidiel teqballu a rozhodcovských inštrukcií som úspešne zvládol skúšku a obdržal certifikát. Skúška je vo forme testu.

  • Vyzdvihol by si nejakého hráča, ktorý by to mohol dotiahnuť do teqballovej reprezentácie Slovenska ?

Z našej hráčskej základne by som vyzdvihol Richarda Szarku z Tomášikova, ktorý nám už viackrát dokázal, že je v TOP forme čo sa týka teqballu. Richard má viacročné skúsenosti vo futbale a k akadémií sa pridal v auguste 2020. Odvtedy sa zúčastnil na troch turnajoch v rámci Slovenska, vyhral otvorený turnaj v Horných Salibách, na otvorenom turnaji v Bratislave v septembri skončil ako tretí, ale svoju bilanciu napravil na turnaji Masters 6 v Bratislave, kde zo 6 najlepších hráčov Slovenska vyšiel víťazne.

Ďakujeme za rozhovor a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu!

Všetky novinky