Herný posun, ale aj obrovsky rýchly vlak medzinárodnej konkurencie. Také boli teqballové MS 2022
V nedeľu 27.novembra vyvrcholili v nemeckom Norimbergu majstrovstvá sveta v teqballe, ktoré boli pre slovenské farby treťou šampionátovou účasťou. Po minuloročných MS, ktoré boli poznačené covidom a rôznymi opatreniam si ich celosvetová teqballová komunita mohla naplno vychutnať, čo vytvorilo v KIA Metropolitan Arena jedinečnú atmosféru.
Jedinečný bol šampionát aj zo slovenského pohľadu, keďže do Nemecka vycestovala doteraz najpočetnejšia výprava slovenských teqballistov. Kvalifikačné kritéria, zverejnené Teqballovou federáciou Slovenska ešte v lete, rozhodli, že na základe dvoch kvalifikačných turnajov v Prešove (15.-16.10.) a v Bratislave (2.11) si turnajovú miestenku vybojovali Marian Badár (singles), Branislav Rodman, Tomáš Stánik (doubles), Timotea Jarošová a Marko Popovski (mix).
Do turnaja ako prvý vstúpil singlista Marian Badár hneď v prvý deň päťdňového podujatia. Žreb mu pridelil francúzskeho favorita a nasadenú päťku na majstrovstvách sveta – Huga Rabeuxa, ale aj veľkú neznámu, domáceho reprezentanta Herbsta. Prvý zápas síce skončil jednoznačne 0:2, ale náš teqballista proti jednoznačnému favoritovi nesklamal a zaujal kvalitnou defenzívou. Aj tá dávala pred druhým zápasom v skupine Badárovi nádej na výhru, ktorá by znamenala postup do šestnásťfinále turnaja. Zápas nášmu hráčovi nevyšiel podľa predstáv, nemecký reprezentant trafil všetko, čoho sa dotkol, a tak sme po prehre prišli o možnosť zahrať si vo vyraďovacej fáze.
Príležitosť na nápravu dostal Marian Badár v kategórii dvojíc. Pôvodne nominovaný Branislav Rodman z turnaja vypadol kvôli chorobe tesne pred jeho začiatkom, preto Tomáša Staníka doplnil práve jeho klubový kolega. V skupine sme dostali kuwajtský pár, ktorý je na šestnástom mieste v svetovom rebríčku a reprezentantov Talianska, s ktorými to už po žrebe vyzeralo na boj o postup z druhého miesta. Prvý zápas proti kuwajtskej dvojici skončil podľa očakávania prehrou 0:2. V zápase proti Talianom nám išlo o všetko. Slovenský pár bol 5 bodov od postupu zo skupiny, kedy sme v obidvoch setoch viedli o 4 body, ale nedokázali sme ich dotiahnuť do víťazného konca. Bohužiaľ aj v kategórii doubles sme po tesnej prehre s Talianmi v pomere 10:12 a 11:12 vypadli v skupine.
Poslednou kategóriou, ktorá prišla na rad bola zmiešaná štvorhra. V nej mala premiéru novovytvorená dvojica Timotea Jarošová a Marko Popovski, pre ktorú to bola zároveň prvá konfrontácia na svetovej úrovni. Aj preto do turnaja vstupovala s cieľom nazbierať skúsenosti a inšpiráciu do ďalšej práce. Skupina bola náročná a kontinentálne pestrá. Čakal nás TOP favorit z USA a súperi z Ukrajiny a Japonska. Prehry zo všetkých troch zápasov boli reálnym odzrkadlením kvalitatívneho rozdielu oproti súperom, ale zároveň prísľubom do nadchádzajúceho obdobia, keďže herne novozložený pár nesklamal. Ani v jednej kategórii sme tak na vytúžený postup nedosiahli.
„V prvom rade sme veľmi radi, že sme na šampionát mohli poslať historicky najväčšiu výpravu, ktorá súťažila v troch kategóriách, čo potvrdzuje, že na Slovensku o teqball rastie záujem. Keďže sa majstrovstvá sveta konajú každý rok, medziročne si vieme porovnať, že naši hráči urobili herne veľký pokrok oproti minulému šampionátu. Videli sme však aj to, že svetový teqball sa posúva enormnou rýchlosťou a aj keď sme v kútiku duše verili v postup zo skupiny, najmä v kategóriách singles a doubles, nepodarilo sa. Aj to by malo slúžiť pre hráčov ako impulz, aby sme pracovali ešte tvrdšie. Nechceme, aby nám v rámci širšej svetovej špičky ušiel vlak, aj preto sme doma počas roka usporiadali dve medzinárodné podujatia s vysoko kvalitným obsadením, vrátane finalistiek MS v singli žien (Caroline Greco, Anna Izsák) či vicemajstra sveta v singli mužov (Adrian Duszak). Našich zástupcov sme okrem toho vyslali na tri medzinárodné turnaje do Lisabonu, Krakowa a Budapešti, aby sa pravidelne mohli porovnať s medzinárodnou konkurenciou. Na šampionáte sa zišla tá absolútna špička, oproti ktorej sme sa nepresadili, ale už o polroka nás čaká ďalší vrchol, Európske hry 2023, do júna nás čakajú minimálne tri-štyri turnaje svetového významu, preto sa musíme vrhnúť do tréningu a zabojovať o lepšie výsledky,“ hodnotil turnaj zo slovenského pohľadu prezident Teqballovej federácie Slovenska, Artúr Benes.
Všetky novinky