facebook instagram
0918 648 073
info@teq.sk

Teqball 2020: Napriek pandémii teqball na vzostupe

Aj medzinárodná teqballová federácia FITEQ hodnotila v uplynulých dňoch rok 2020. Na online konferencii s účasťou 89 národných teqballových federácií sa diskutovalo o cieľoch pre ďalšie obdobie.

Rok 2020 znamenal pre športové hnutie obrovskú výzvu. Pandémia rušila aj podujatia celosvetového rozmeru s dlhou históriou, o to ťažšie si svoje miesto hľadali mladé, ambiciózne športy, medzi ktoré sa radí aj teqball. Situáciu v teqballe v celosvetovom merítku, ale najmä v tom slovenskom, sme rozobrali s prezidentom Teqballovej federácie Slovenska, Artúrom Benesom.

Aké poznatky priniesla TFS účasť na hodnotiacej konferencii FITEQ pre rok?

Konferencia hodnotila rozvoj teqballu vo svete a v národných federáciách, marketing, sociálne projekty ale aj finančnú stránku organizácie FITEQ. Najzaujímavejšia bola športová a marketingová časť, ktorá nám čo-to prezradila o dianí v teqballe z celosvetového pohľadu, keďže v tejto situácii, keď sa medzinárodné stretnutia a turnaje nekonajú, je výmena informáciami medzi jednotlivými federáciami limitovaná. Veľmi zaujímavé boli napríklad čísla marketingového dosahu teqballu v porovnaní s oveľa masovejšími a historicky etablovanejšími športami, kde sme počas uplynulého roku vedeli konkurovať v dosahu k fanúšikom napríklad aj futbalu, pričom marketingový dosah bol neuveriteľných 3,5 miliardy ľudí. Aj to svedčí o tom, že teqball je na vzostupe.

Po športovej stránke však rok 2020 nemôžeme považovať za úspešný, keďže medzinárodná teqballová scéna nemohla počítať s väčším množstvom podujatí…

Je to tak, veď zrušené museli byť aj majstrovstvá sveta, smerom ku ktorým je prakticky celý teqballový súťažný systém nastavený. Rovnaký osud však postihol aj ďalšie športové podujatia ako olympiáda, futbalové EURO či hokejový šampionát, preto to musíme brať ako fakt. Vysoko pozitívne však vyznieva fakt, že aj v tomto období sa dokázala medzinárodná teqballová komunita rozrásť o 30 národných federácií, v porovnaní s minulým rokom. To je jednoznačný dôkaz toho, že teqball ľudia chcú hrať.

Poďme teda na Slovensko a teqballové aktivity u nás. Ako hodnotíte uplynulý rok z pohľadu prezidenta TFS. Mali ste možnosť na konferencii hovoriť aj o našej situácii?

My sme prakticky v konštantnom kontakte s FITEQ počas celého roka. V spolupráci s nimi, ako strešnou organizáciou, sa plánujú aj medzinárodné podujatia, informujeme ich o progrese jednotlivých projektov, ktoré sme na Slovensku nastavili. Preto o našej situácii vedia, koniec koncov, tá pandemická situácia v Maďarsku, kde FITEQ sídli, nie je veľmi odlišná od tej našej. V rámci samotných aktivít sme museli zrušiť plánovaný prvý medzinárodný challenger cup, nemohli sme rozbehnúť plánované národné súťaže, teqball sa nehral ani medzi mládežou, ktorá prakticky trištvrte roka presedela doma. Aj keď obdobie nie je ideálne na akýkoľvek rozvoj športu, rád by som zdôraznil, že v spolupráci s FITEQom nám stále beží unikátny projekt zakladania nových teqballových klubov po Slovensku. Počas roka sa nám podarilo založiť už 6 klubov a v roku 2021 pokračujeme ďalej.  To obdobie sme využili si myslím užitočne na prospech rozvoju teqballu na Slovensku, o čom svedčí aj to, že našu federáciu FITEQ zaradil na 15. miesto z 89 členských štátov v rebríčku činnosti a rozvoja teqballu, čo považujeme za obrovské zadosťučinenie. Verím, že výsledky týchto našich snáh budeme môcť vidieť už v novom roku 2021.

Aké sú tie konkrétne plány pre rok 2021?

V prvom rade veríme, že sa pandemická situácia zlepší a teqball budeme môcť rozvíjať v plánovanej miere. Tá zahŕňa sériu teqballových turnajov po celom Slovensku, chceme pokračovať v zakladaní teqballových klubov, chceme zvyšovať hráčsku základňu a tým aj konkurencieschopnosť v rámci svetového porovnania. Veríme, že našimi infraštruktúrnymi projektami umožníme čo najväčšiemu počtu ľudí zoznámiť sa s teqballom. Čaká nás medzinárodný challenger cup, ktorý sme chceli odohrať už v roku 2020. A v neposlednom rade budeme klásť dôraz na marketingové aktivity, s cieľom zvýšiť na Slovensku povedomie o športe, ktorý má veľký potenciál.

Všetky novinky